Sluchadla

Zákaznický servis v ČR – Cochlear – BAHA, OSIA

Cochlear Europe Limited, organizační složka

Prime Office Building
Lomnického 1742/2a
140 00 Praha 4

Zákaznická podpora

Pevná linka: +420 222135313
Mobiliní telefon: +420 725 755 938
Mobilní telefon/SMS: +420 732 756 816
Email: [email protected]
Webové stránky:  https://www.cochlear.com/CZ

Podpora pro kandidáty:

Ilona Kašpárková  

Mobilní telefon/SMS: +420 602 619 817
Email: [email protected]

Sluchadlo pro přímé kostní vedení – BONEBRIDGE (MED-EL)

Sluchadlo BONBRIDGE od firmy MED-EL  byl poprvé implantován v ČR v nemocnici u sv.Anny v Brně v roce 2014 u pacienta s Treacher Collins syndromem. Více v odborném článku z roku 2018Bonebridge – nový aktivní implantabilní systém pro přímé kostní vedení

V roce 2019 bylo poprvé implantováno i dítě, více v následujícím článku na portálu iDNES.cz  článek o implantaci Bonbridge u dítěte v Brně

BONEBRIDGE, první aktivní implantační systém pro přímé kostní vedení může být tím nejlepším řešením pro osoby s trvalou ztrátou sluchu po operaci středního ucha, malformaci nebo s převodní či smíšenou ztrátou sluchu. Je také možnou alternativou pro osoby s jednostrannou hluchotou.

Osoby s převodní nebo smíšenou ztrátou sluchu se zvuk neubírá přirozeným směrem přes vnější a střední ucho do vnitřního ucha. S BONEBRIDGE zvukové vlny jsou vysílané systémem přímého kostního vedení přímo do vnitřního ucha a jsou dekódované jako přirozené zvuky. BONEBRIDGE zajišťuje nejoptimálnější každodenní poslech a současně zůstává diskrétní a nenápadný.

KONTAKTY na Implantační centra v ČR: ZDE

 • BRNO – Fakultní nemocnice u sv. Anny  – ORL  dospělí 
 • BRNO – FN BRNO – Dětská nemocnice – ORL – děti 
 • PRAHA – FN MOTOL – ORL – děti a dospělí

Zdroj: www.medel.cz

Servis Cochlear pro sluchadlo BAHA versus Servis Widex pro kapesní sluchadlo

Sluchadlo BAHA mám od prosince 2010. Je až neuvěřitelné, že mi tahle věcička vydržela bez poruchy až do listopadu 2015. A co čert nechce, tak se tak stalo necelý týden před nástupem do nového zaměstnání. Už ten stres z nového prostředí, nového kolektivu a nových pracovních povinností mi moc nepřidal. BAHA přestala fungovat při cestě autobusem z Brna domů den před státním svátkem. Pořád jsem doufala, že to bude jen baterkou nebo, že potřebuje pár hodin oddych. Mé přání vyslyšeno nebylo. Mé jediné štěstí bylo to, že jsem měla jakžtakž funkční kapesní sluchadlo Widex na kostní vedení (krabička s čelenkou spojená šňůrkou, pozn. autora). Jednou z nevýhod byl fakt, že jsem nemohla běžně telefonovat. Tuto skutečnost jsem musela v práci říct v den nástupu. Naštěstí byli všichni vstřícní a ochotní, takže jsem měla první starost vyřešenou.

kapesni-sluchadlo-widex
Kapesní sluchadlo na kostní vedení Widex

Jelikož byl státní svátek, sluchadlo jsem mohla poslat až následující den. Po telefonické domluvě jsem tedy sluchadlo BAHA poslala do Prahy na zákaznický servis Cochlear, odkud dál přeposílají opravy do německého Hannoveru. S prosbou, že nemůžu běžně fungovat v práci bez tohoto sluchadla, mi přislíbili co nejrychlejší opravu a dodání. První zádrhel při odesílání zásilky byl na České poště, kde se můj balíček válel ještě další den. Heslo „Dnes podáte, zítra dodáte“, se jim moc nepovedlo. Balíček byl odeslán ve čtvrtek a v Praze ho přijali až v úterý. Oprava ze strany Hannoveru byla naopak extrémně rychlá. V pátek už z Prahy odeslali opravené sluchadlo. Celkový počet dní od odeslání až po příjetí opraveného sluchadla BAHA  byl jen 8 dní. Servis Cochlear má nastavený paušál za jakoukoliv opravu sluchadla BAHA, a to cca 13 500 Kč. Doba dodání opravy se pohybuje okolo 10 dnů. Záruka na opravené sluchadlo se vztahuje půl roku od data opravy. O finanční částku za opravu můžete požádat svoji pojišťovnu, pokud máte řádně sluchadlo pojištěné. Na pojištění těchto sluchadel se specializuje Česká pojišťovna

Během opravy sluchadla BAHA jsem musela nosit kapesní sluchadlo Widex. První zádrhel byla nepříliš funkční šňůra, která vede signál z vibrátoru na čelence do krabičky. Jelikož byl následující den státní svátek, nemohla jsem s tím nic dělat. Další den jsem ráno vyrazila do Brna, během níž jsem obvolala  pár opraven sluchadel. Dovolala jsem se přímo na servis Widex. Jelikož se kapesní sluchadlo už moc nepoužívá, tak je těžké sehnat dvoukolíkovou šňůru (na ostatní sluchadla se používá tříkolíková šňůra, pozn. autora). Pán z Widexu nejdřív tvrdil, že by tuhle šňůru měl mít, ale následně mi zpětně volal, že má jen tříkolíkovou. Naštěstí byl ochotný a poslal mě do Unie neslyšících do Králova Pole, kde by snad mohli něco mít.  V Unii neslyšících se mě ujal pán, který měl na starosti opravy veškerých sluchadel. Nejdřív mi moc nerozuměl, co chci. Když uviděl moje kapesní sluchadlo, tak kroutil hlavou, že tohle už nevedou. Nicméně se šel podívat, jestli něco nenajde. A světe div se, našel novou dvoukolíkovou šňůru, kterou už měl prý jen na ukázku. Dala jsem mu za to tedy tu svou škaredou polámanou šňůru, aby měl co ukazovat :-).  Tím, že šňůra už nebyla v evidenci, tak mi ji nechal zadarmo. Měla jsem asi víc štěstí než rozumu. (Dvoukolíkové šňůry se dají pouze objednat na http://www.auris-audio.cz/snurka-ke-kapesnimu-sluchadlu-dvoukolickova-acc123d

Šňůra byla vyřešena, ale i přesto jsem zjistila, že nebude tak problém v kontaktu se šňůrou, ale  v kontaktu s tužkovou baterií a krabičkou. Když jsem měla už svoje opravené sluchadlo BAHA, vyrazila jsem do brněnského servisu Widex. Byla jsem už předtím varována od jedné známé, která byla taktéž na opravě s kapesním sluchadlem pro svého syna, že už kapesní sluchadla nevyrábí, tudíž ani neopravují. No bezva, to jsem se měla na co těšit. Recepční mi to potvrdila a tvářila se u toho jak kakabus. Nicméně mi sluchadlo přijala na diagnostiku a čištění. Za pár dní jsem si šla pro aspoň vyčištěné sluchadlo. Za diagnostiku jsem zaplatila pouhých 90 Kč. Bohužel mi kapesní sluchadlo po diagnostice funguje ještě hůř než předtím. Opravit to asi fakt nejde, protože je prý ucpaný mikrofon a silně zoxidované celá krabička. A jsem zase na začátku. Na internetu jsem hledala, jestli nějaká jiná firma vyrábí tenhle typ sluchadel. Firma Siemens kapesní sluchadla vyrábí, ale ne na kostní vedení (na čelence), ale jen do uší. Což nám, kteří nemáme přístup do zvukovodu, je naprosto k ničemu. A co budeme dělat, když bude sluchadlo BAHA nefunkční a nebudem mít žádné funkční kapesní sluchadlo na kostní vedení? Asi půjdeme na nemocenskou na ten týden dva? No opravdu výborný nápad. Náhradní sluchadlo BAHA z hygienických důvodů nemohou poskytovatelé sluchadel půjčovat. Zapomněla jsem zmínit fakt, že nárok na nové sluchadlo BAHA je neoficiálně  po 10 letech. Obecně mají sluchově postižení nárok na jakékoliv nové sluchadlo po 5 letech.

V současné době intenzivně zjišťuji situaci, kde sehnat kapesní sluchadlo na kostní vedení pro případ nefunkčnosti sluchadla BAHA. Pokud máte nějaké zkušenosti s opravou sluchadla BAHA, napište nám do komentářů nebo do kontaktního formuláře.

Druhy sluchadel

Podle způsobu vedení zvuku:

1. Sluchadla na vzdušné vedení – zvuk ze sluchadla je přiváděn vzdušnou cestou do zvukovodu.
2.Sluchadla na kostní vedení – zvuk je veden vibrátorem přes proc. mastoideus do vnitřního ucha

 • kapesní (Widex, Siemens), čelenková, brýlová – už se nevyrábí 
 • BAHA – sluchadla ukotvená do kosti

kapesni-sluchadlo-widex
Kapesni sluchadlo WIDEX

hearingaid1
Sluchadlo na čelence, typ I.

bc1-bone
Sluchadlo na čelence, typ II.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příslušenství pro sluchadlo BAHA

Větší zážitek s BAHA®

společnost Cochlear usilují o to, aby uživatelům poskytli co nejlepší zážitek z poslechu v nejrůznějších prostředích. Níže uvedené příslušenství lze připojit k přímému audio vstupu na sluchadle BAHA.

Záruka se nevztahuje na vady nebo poškození, které vzniknou na základě používání těchto Výrobků s jakýmkoliv procesorovými jednotkami nebo implantáty, které nepocházejí od společnosti Cochlear, nebo v souvislosti s takovým používáním. Další informace na „Záručním listu globální omezené záruky na výrobky Cochlear BAHA“.


Audio-adaptér (černý)

audio_adapter

 • umožňuje přímé napojení na počítače, osobní stereo zařízení, televize, MP3 přehrávače, mobilní telefony a další externí zvuková zařízení.
 • Lze jej použít i na systémy FM nebo IR
 • k dispozici jsou 2 modely:
  1. pro přístroje nošené na hlavě (BAHA Divino, BAHA Intenso) – 135 m

  2. pro přístroj Cordelle nošený na těle – 190 cm
 • k dispozici je spojovací kabel pro ty, kdo nosí BAHA oboustranně – 135 cm

Jednotka Telecoil (černý)

 • zvyšuje kvalitu zvuku a zlepšuje dorozumívání při použití ve veřejných budovách vybavených indukční smyčkou, jako jsou např. Školy, kostely, divadla, kina, přednáškové sály apod.
 • Použití i v domácnostech se sluchátky, televizory a stero systémy, jsou-li instalovány příslušní osobní indukční smyčky
 1. telecoilmodel – pro Classis 300
 2. model pro BAHA Divino, Intenso, Compact

– přepínač M-MT-T, takže si můžete zvolit:

— zda chcete slyšet výhradně příjem z indukční smyčky

— zda chcete slyšet zvuky ze systému indukční smyčky i mimo něj

— zda chcete Telecoil vypnout (aniž byste ho sundali), odpojit od systému indukční smyčky a slyšet jako obvykle s Vašim zvukovým procesorem.

FM přijímač MicroLink pro BAHA (MicroMLxS)

 • umožňuje používat FM systémy, které se běžně využívají ve školních třídách
 • umožňuje používání vysílaček Phonak FMbaha_phonak_microlink
 • k dispozici pouze pro BAHA Divino, BAHA Intenso a BAHA Compact
 • pro další informaci a objednávky kontaktujte místního distributora Phonak (www.phonak.com)

Použito z oficiální české brožurky od Cochlear (www.cochlear.com)

BAHA – příručka pro budoucí uživatele sluchadla

VAŠE OSOBNÍ SEZNÁMENÍ SE SYSTÉMEM BAHA
Pokud trpíte nedoslýchavostí, je důležité najít řešení, které bude přesně odpovídat Vašim potřebám. A pro některé stavy – jako je převodní nedoslýchavost, kombinovaná nedoslýchavost a jednostranná percepční (senzoineurální) hluchota – může být nejlepším řešením systém Baha®. Tato příručka vysvětluje principy této jedinečné technologie a postupy související s její aplikací a používáním.


ČÍM JE SYSTÉM BAHA JEDINEČNÝ?

Přirozeně slyšíme dvěma způsoby:
1. Vedením vzduchem
2. Vedením kostí

Sluchadla pro vedení vzduchem spoléhají na vzduch, který vede zvuk z vnějšího ucha zvukovodem do středního ucha a pak dál do vnitřního ucha. Pokud je vnější nebo střední ucho zablokováno nebo poškozeno, zvuk se nemůže dostat do cílového místa. V takovém případě je nejefektivnějším řešením zvuk zcela vést kostí pomocí systému Baha.

Zvukový procesor Baha zachycuje zvuky ve Vašem okolí a soustředí je do titanového implantátu. Přirozená schopnost Vašeho těla vést zvuk lebeční kostí pak napomáhá nasměrovat vibrace do vnitřního ucha.

Pokud na jedno ucho vůbec neslyšíte, systém Baha pošle zvukové signály prostřednictvím vedení kostí z neslyšící strany do normálně slyšícího hlemýždě na druhé straně. Tímto způsobem znovu získáte povědomí o zvucích všude okolo Vás.

Se systémem Baha se budete moci těšit z různých druhů zvuků, které jste dříve možná slyšeli obtížně – od švitoření ptáků v zahradě a hudby v rádiu po veselou konverzaci u jídelního stolu.


ZKUŠENOSTI UŽIVATELŮ SYSTÉMU BAHA

„Se systémem Baha slyším více zvuků, což mi při hraní na piano velmi pomohlo. Teď slyším mnohem lépe měkké zvuky a zvuky s nízkou frekvencí. A kvalita je výrazně lepší než u sluchové pomůcky pro kostní vedení (kapesní sluchadlo typu Widex, Siemens – pozn. autora), kterou jsem používal předtím.“ Daniel Tan

„To je změna – páni! Kvalita zvuku vytvořeného tímto přístrojem je čistá a moc mi pomáhá i v hlučném prostředí. Systém Baha se používá snadno, že často zapomenu, že ho mám připojený.“ Deug Metz

„Poslouchání mě dřív stálo spoustu energie. se systémem Baha jsou rozhovory ve skupině mnohem jednodušší. Slyším, odkud zvuk přichází, a už se nedívám na nesprávnou osobu. Také slyším všechny ty maličkosti, které ostatní často považují za samozřejmost.“ Vreni Cornelissen

„Hudba a zpěv jsou pro mě velmi důležité. Začal jsem v šesti letech a nyní je mou oblíbenou jazz!“ Arnold Badertscher

„Po vyzkoušení systému Baha jsem se ihned rozhodla, že si ho pořídím. Když mi nasadili Bahu, okamžitě jsem zaznamenala zlepšení sluchu. Také jsem zaznamenala opravdový rozdíl při nakupování. I když je kolem hudba a spousta dalších zvuků, všechno bez problémů slyším. Jsem opravdu šťastná – Baha zlepšila kvalitu mého života.“ Ans de Wetering

„Nijak nepřeháním, když řeknu, že používání systému Baha v posledních několika měsících mi ukázalo, jaký můj život mohl být.“ Jennifer Andrews

PÉČE O SYSTÉM BAHA

Každodenní péče
Aby se předešlo komplikacím, je nutné udržovat pokožku v okolí abutmentu čistou.
Prvních několik týdnů používejte k čištění této oblasti proužek utěrky bez alkoholu. Pak ji můžete začít opatrně čistit kartáčkem, který se dodává se systémem BAHA. Měli byste čistit i vnitřek abutmetu, aby se předešlo nahromadění nečistot. Po vyčištění místo opatrně osušte.
Pokud budete dodržovat tento postup, život se systémem BAHA bude snadný. Nezapomeňte pravidelně navštěvovat svého ušního lékaře, který oblast abutmentu i zvukový procesor zkontroluje.

Obsluha sytému BAHA
Stačí připojit a hotovo!
Váš zvukový procesor BAHA je uzpůsoben k nacvaknutí na abutment. Jednoduše ho mírně šikmo nasaďte, nakloňte a zatlačte na místo. Dejte pozor, abyste nepřichytili vlasy. Chcete-li přístroj zase sundat, vložte pod něj prst a lehce ho odklopte.

Pozor při česání vlasů, můžete hřebínkem o sluchadlo BAHA zavadit a následně spadnout.
Pozor také při oblékání a vysvlékání zejména roláků, svetrů.

Udržování sluchadla BAHA v provozu – baterie.
Baterie se vybíjí, když sluchadlo BAHA vynechává. Obvykle po jednom až dvou týdnech. Baterie se dříve vybíjí v hlasitém prostředí a v zimním období.
Otevřete kryt baterie, baterii vyměňte a kryt znovu zacvakněte do uzavřené polohy.
Baterie pro sluchadlo BAHA – typ 13; 1,4 V (např. Duracell, Rayovac, Panasonic, Energizer)
Cena jedné baterie se pohybuje mezi 15-25 Kč

Ochrana sluchadla BAHA
BAHA není vodotěsné a obsahuje mikroelektronické součástky, takže byste si ho měli před sprchováním nebo koupáním sundat, je rovněž vhodné vyvarovat se vystavování BAHA vysokým teplotám nebo nešetrnému zacházení. BAHA, prosím, nepouštějte ani naházejte na zem…:-D


OTÁZKY A ODPOVĚDI

Mohu si před rozhodnutím sluchadlem BAHA vyzkoušet?
Zcela určitě můžete! Lze ho připojit ke zkušebnímu pásku, zkušebnímu kolíku nebo pásce BAHA Softband, a tak si vyzkoušet BAHA v různých prostředích, např. doma, v práci, atd.


Mohu nosit systém BAHA pořád?
Můžete ho nosit při všech běžných činnostech, ale BAHA byste si měli sundat, když jdete spát, sprchujete se nebo provozujete vodní sporty. Při náročných sportech možná budete muset nosit speciální ochranu


Za jak dlouho po operaci se mohu vrátit do práce?
Domů se budete moci vrátit po krátkém pobytu v nemocnici (cca 3-4 dny). Většina lidí si před návratem k běžným činnostem raději vezme ještě den volna. Ve většině případů se ale můžete vrátit do práce podle rady chirurga.


Potřebují děti se sluchadlem BAHA speciální péči?
Děti, které používají sluchadlo BAHA se musí naučit čistit abutment, stejně jako se naučí čistit si zuby. Sami poznáte, kdy budou připraveny samy převzít odpovědnost za každodenní péči.


Je systém BAHA kompatibilní s mobilními telefony?
Ano, všechny sluchadla BAHA lze používat s GSM nebo jinými mobilními telefony. Nikdy byste ale neměli telefon držet přímo sluchadla BAHA, protože by to mohlo způsobit problémy se zpětnou vazbou (pískání, „vrzání“) Ke zvýšení kvality zvuku při používání běžného telefonu, který je vybaven smyčkou nebo cívkou, lze u všech sluchadel BAHA použít jednotku Telecoil. (viz Příslušenství pro sluchadlo BAHA)


Kolik lidí již získalo systém BAHA?
Sluchadlo BAHA bylo aplikováno více než 45 000 lidí. Někteří z nich nosí sluchadla BAHA již od první uvedení na trh v roce 1977. Za posledních 10 let si léčbu systémem BAHA zvolily tisíce sluchově postižených lidí na celém světě a počet jeho uživatelů rychle roste.

ZÁRUČNÍ DOBY
Implantát BAHA – 2 roky od data operace
Abutment BAHA – 2 roky od data operace

Vlastní sluchadlo BAHA
2 roky od dřívějšího z následujících dat; datum 1. nastavení nebo 3 měsíce po datu expedice společnosti Cochlear

Příslušenství BAHA
90 dnů po uplynutí 2 týdnů po datu expedice společnosti Cochlear


PŘIPOJIŠTĚNÍ
Česká pojišťovna umožňuje pojistit sluchadlo BAHA v rámci individuálního pojištění movité věci.

Použito z oficiální české brožurky od Cochlear (www.cochlear.com)

Sluchadlo BAHA i v Ostravě – reportáž v Sama doma

Poprvé v Moravskoslezském kraji bylo 14. února 2012 ve Fakultní nemocnici Ostrava pacientovi voperováno kostní sluchadlo BAHA. V České republice byly tyto operace doposud prováděny jen v pražském Motole.

„Kostní sluchadlo BAHA je řešením pro těžce sluchově postižené, jimž z různých příčin nevyhovuje klasický typ sluchadla. Jde například o pacienty s trvalým výtokem z uší nebo o pacienty s velmi úzkým či zcela nevyvinutým zvukovodem,“ vysvětluje doc. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D. MBA, přednosta Otorinolaryngologické kliniky FNO.

Vyňato z: Tisková zpráva z FNO

Česká televize odvysílala reportáž o implantaci kostního sluchadla BAHA v pořadu Sama doma:
ivysílání-sama doma – 1.část
ivysílání-sama doma – 2.část