Eva Dojčarová

NEEDo TALKs – podcast: (Ne)obyčejná holka

NEEDo TALKs  jsou podcastové rozhovory o vážných tématech, podávaných s lehkostí, bez zbytečné lítosti a na rovinu. Sdílíme neobyčejné příběhy obyčejných lidí. Protože je důležité mluvit, inspirovat a vědět, že „v tom“ nejsme sami. Otvíráme témata, kterým se většinová společnost často vyhýbá. Jak vypadá život s handicapem?

Odborné závěrečné práce

Diagnózy Treacher Collins syndrom nebo Goldenhar syndrom jsou vhodnými tématy pro závěrečné práce na vysokých školách. Studenti se těmto tématům mohou věnovat na  lékařských, pedagogických i filosofických fakultách.
Nejčastěji se studenti věnují tématu sluchu  (druhy nedoslýchavosti, kompenzace nedoslýchavosti) a řeči (rozštěpové vady, logopedická péče). Zajímavé téma v rámci syndromů je i  socializace ve společnosti (školka, škola, práce, partnerský život, rodina) a jak k ní přistupovat.

 

 

 

Školačka Emma – Břeclavský deník

Emmu z Jižní Moravy jistě představovat nemusíme, patří do „naší rodiny“ už od mala. S rodiči pravidelně jezdí na srazy spolku BeTCS a už zdaleka není nejmladší členkou. 
Dnes je jí 7 let a navštěvuje 1. třídu. Jak se žije rodičům s Emmou, se píše v Břeclavském deníku s pozitivním titulkem: Emma nám dodává sílu

Emma s rodiči (zdroj: Břeclavský deník)

 

 

Doporučení pro vedení anestezie u Treacher Collins syndrom

INFO PRO LÉKAŘSKÝ A NELÉKAŘSKÝ PERSONÁL:

About ESPA | European Society for Paediatric Anaesthesiology

Typické výkony

Zákroky na dýchacích cestách: distrakce dolní čelisti, tracheostomie
Kraniofaciální výkony: rozštěpové operace, operace orbity a jařmového oblouku (včetně
kostního štěpu), orthognatické operace maxilly (např. Le Fort I osteotomie) a mandibuly (9).
ORL výkony: tympanostomie, otoplastika

Veškeré informace: Doporučení pro vedení anestezie u TCS.pdf